Odpowiadamy na najważniejsze pytania o drukarkach online i kasach fiskalnych

Slider
Od maja 2019 roku w życie wchodzi ustawa o kasach online. Branżę HoReCa obowiązek posiadania kas online zaczyna obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.

Drukarki i kasy online – po co?

Nowe przepisy i rozporządzenia mówiące o kasach online mają na celu usprawnienie działania sektora finansowego. Wszystko w celu szybszego wykrywania ewentualnych błędów w ewidencjonowaniu przychodów i rozliczaniu podatków.

Jakie dane będą wysyłane?

Urządzenia przesyłać będą dane o transakcjach, kopie paragonów fiskalnych oraz dokumenty niefiskalne. Wszystkie informacje będą przesyłane bezpośrednio do Centralnego Rejestru Kas, którym według standardowego harmonogramu zarządza Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Od kiedy?

Każdy przedsiębiorca będzie objęty posiadaniem kas online, ale harmonogram wprowadzania jest różny w zależności od branży.

 

Pierwsza grupa to stacje benzynowe, warsztaty mechaniki pojazdowej i wymiany opon – ich ustawa dotyczy od 01.01.2020 roku. Kolejni są przedsiębiorcy z gastronomii, hotelarstwa oraz sprzedawcy węgla. W kasy online muszą się zaopatrzyć do 01.07.2020 roku. Na samym końcu obowiązek dotyczy usług budowlanych, salonów kosmetycznych, fryzjerskich, fitness oraz lekarzy i stomatologów.

Odpowiadamy na najważniejsze pytania o drukarkach online i kasach fiskalnych
Odpowiadamy na najważniejsze pytania o drukarkach online i kasach fiskalnych

Co dalej?

Następnym etapem będzie ustawa o podatku VAT. To ona umożliwi wprowadzenie kas fiskalnych i drukarek online i ich poprawną fiskalizację.

Co z obecnie używanymi urządzeniami?

Homologacja dla kas z papierową kopią wygaśnie 31 sierpnia 2019 roku. Kasy z elektronicznym zapisem kopii będą wydawane do dnia 31 grudnia 2022 r. Po tych datach możliwe będzie używanie kas, ale nie będzie możliwa ich fiskalizacja. Oczywiście nie dotyczy to grup podatników wymienionych w poprzednim paragrafie, którzy mają obowiązek korzystania z kas on-line.

Zwrot inwestycji

Przedsiębiorcy, którzy wymieniają urządzenia mogą liczyć na zwrot inwestycji w wysokości 700 zł netto jednorazowo.

Wypróbuj InteliHotel u siebie!

Zależy Ci na nowoczesnym i efektywnym zarządzaniu obiektem hotelowym?

Zostaw nam swoje dane
i sprawdź jak działa!